images-1
Note

Te mençurit e vitit Një

(Reflektim Krishtlindje)

Të diturit e shekullit te pare e adhuronin Jezusin si Mbret dhe Zot dhe Shpëtimtar dhe i dhane  ar, temjan, dhe mirrë.

Këto dhurata ishin shumë kuptimplotë. Ari ishte i përshtatshëm për një mbret. Temjani, një rrëshirë  nga një pemë  dhe përdorej si një ilaç. Ky mbret do shëronte njerëzite tij. E treta ishte  Mirrë, një barishte që përdorej në varrime, ishte dhurata më e pazakontë e cila  vuri në dukje rëndësinë që  do të thoshte më vonë në jetën e tij vdekja e këtij fëmije –Mbret.

Ndërsa të diturit e asaj kohe e shprehën mendimin e tyre të diturit e kësaj kohe sërish pyesin a është Jezusi Mesia apo jo…A  është ky shpëtimtari i premtuar?

Të mencurit  kanë ditur gjithnjë të komunikojnë qofte edhe përmes epokave te largeta. Biles  a nuk jemi ne që mendimet dhe tezat tona I mbeshtesim në  mendimet e Solomonit, Sokratit, Platonit, Jozefusit , Justinianit etjjj

Mbase Krishtlindja vec te tjerash është edhe një kohë për të nderuar zbulimin e  të diturve të shekullit të parë…

Referenca Mat 2:1-12
Standard

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.