Note, Udhëheqsi

Tre modelet e mia johumanë

Po mendoja sot për kafshët e mija të preferuara… që jo vetëm i admiroj për atë që janë por edhe për atë që përcjellin me “karakterin e tyre”. E them pa tepri që dukë vëzhguar jetën e tyre ato janë profesorët e mi të ditur johumanë

  • E pëlqej luanin për fisnikërinë e tij. Shpirtin luftarak dhe sjelljet ekstravagante kur kërkon dashurinë e femrës.

Karakteristika LIDER i natyrshëm

  • E pëlqej shqiponjën për cilësinë e saj për të fluturuar në lartësi. Në hapësira të lira ku ajri nuk është mbytës dhe  relievi nuk ka kuptim.

Karakteristika PAVARËSIA

  • E pëlqej qenin i cili edhe pas disa vitesh ndarje po të takohej me të zotin sërish do ta njihte. Me një shikim për tu admiruar dhe një nuhatje eksellente qentë nganjëherë arrijnë të shohin e prekin gjëra më të thella sesa ne humanët.

Karakteristika BESNIKËRIA


p.s nëse do të shtoja një të katërt padyshim do të ishin mjelmat. Ato çiftëzohen vec me një partner gjatë gjithë jetës së tyre.


 

 
Fakt LUANI (Panthera leo) Nga të gjitha macet e madhe,  luani ka mbajtur gjithmonë një vend të lartë sa i përket vlerësimit  të njeriut . Luani ka qenë gjithmonë i nderuar nga njeriu, si mbreti i kafshëve duke i  atribuar cilësi si; fisnikëria, kurajo, besnikëri, aftësitë luftarake dhe sjelljet fine seksuale. Kjo  vlen për të dy gjinitë,  një luaneshë është një krijesë e bukurisë dredha-dredha, ndërsa mashkull i rritur, ngjyra e gëzofit variojnë  në ngjyra nga një kafe e artë për e pasur në një të thellë të zezë deri në kafe, duke e bërë të shënojë atë si monark i vërtetë i fushave.
Fakt SHQIPONJAT (familja e zogjve Accipitridae ) i ndërtojnë foletë e tyre, në majë të pemëve të gjata ose në shkëmbinjtë e lartë. Shumë lloje të tyre bëjnë dy vezë, por në zogu me i vjetër,  shpesh vret vëllanë saj më të rinj pasi ai e është ka mbushur me vija. Zogu dominant ka tendencë të jetë femër, pasi ato janë më të mëdha se sa mashkulli. Ata gjithashtu kanë një  shikimi të mprehtë që u mundëson atyre të vene re prenë e mundshme nga një distancë shumë të largët.
Shqiponja është përdorur nga shume vende si një simbol kombëtar, duke përfaqësuar, bukurinë, pushtetin dhe pavarësi, dhe është gjithashtu një simbol i shenjtë në shumë kultura.
Fakt QENTË (Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo) kryejnë role të shumta për njerëzit, të tilla si gjueti, duke tërhequr ngarkesat, mbrojtjen, në ndihmën te policisë dhe ushtrisë, shoqëri, dhe, më së fundi,dhënien e ndihmës individëve me aftësi të kufizuara. Ky ndikim në shoqërinë njerëzore  u ka dhënë pseudonimin “shoku më i mirë e njeriut” në botën perëndimore. 
 
Standard

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.