TheWayTruthLife10
Note

E vetmja rrugë… Ku qytetari është i pari.”

 

“Ai tha Unë jam rruga e vërtetë dhe Jeta….

I tërhoqi vëmendjen kjo frazë e thënë gjithë pathos nga folësi. Pa e hequr syrin nga smartphoni pyeti shokun anash..:Cili e ka thënë.,Cili politikan, cili filozof cili burrë shteti..?????  I tha të gjitha me n jë frymë i ekzaltuar nga madhështia e thënies.

Jezusi i Nazaretit-upërgjigj thatë bashkbiseduesi.

Në fytyrën e tij ra si një hije mospëlqesë. Aha qenka fetare,..

Gjithsesi kureshtja nuk po e linte rehat..hapi google search në iphonin e ri që sapo kishte marrë. Hemmm Kë… kë po citonte Jezusi kur e tha këtë….?  Për habinë e tij nga kërkimet në google doli se Jezusi po citonte veten. Uaua për më tepër qënka eskluzive ndër  të gjithë udhëheqësit e besimit. Me një fjali dëftore në numrin njëjës Jezusi kishte thënë: “Unë (Jezusi) jam RRUGA e Vërteta dhe jeta.” Me fjalë të tjera unë jam rruga e vetme.

Rruga për ku. Sipas kërkimeve ne internet që citonin burime biblike kjo ishte rruga për në Mbretërinë e Perëndisë. Rruga për të qënë pjestar i atyre që besojnë se Jezusi u sakrifikua në kryq për mëkatet e njerëzve. Më poshtë një citim shtonte:”Atyre që e besuan dhe e pranuan u dha pushtetin të bëhen fëmijë të Perëndisë”. Dmth anëtarë të mbretërisë  e thënë ndryshe Qytetarë të Mbretërisë.

Duke lexuar këtë për një cast i fafuriti në mendje bashkimi i slloganeve të dy partive të mëdha dhe si padashur doli kjo.”E vetmja rrugë ku qytetari është i pari.”

Për një cast u ndje i zhgënjyer nga sloganet e njeriut dhe i dha të drejtë folesit në deklaratën e tij:”E vetmja rrugë e vërteta dhe Jeta –JeZusi.

p.s Ore thua këta ta kenë vjedhur sloganin nga Jezusi…dhe i erdhi ndërmend shprehja e gjyshit- Ore nuk eshte cudi  këta te vjedhin edhe Zotin…

Standard

5 mendime mbi “E vetmja rrugë… Ku qytetari është i pari.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.