228508_10151134544009826_796223876_n
Note

Jeto`

Jeto`

I strukur ne mendime te pa thena
dhe ne heshtje te ngurte shkemb
nen kercellima dhembesh te mpire
ne pasthirrmat e shpirtit qe dhemb.

Keshtu nuk jetohet duhet te dalesh
te marresh fryme ne rruget e tua
Duhet te rejat ti shohesh edhe ti
ti thuash botes “je e imja te dua”

Duke fshehur paaftesine tende
mund te humbesh gjithe aftesine
Duke dashur te jeshe modest
mund te humbesh gjith rendesine

Duke dashur te ikesh nga njerezit
mund te ikesh separi prej vetes
duke dashur ti fshihesh humbjes
mund te humbesh kuptimin e jetes.

Duke dashur te tregosh forcen
mund te kthehesh ne skllav lavdie.
prandaj kujdesu te jetosh sic je
jeto ne drite, pa erresire pa hije.

thuaj qe ke pjesen tende ne bote
trego qe ne k’te bote je edhe ti
kthehu nga jeta jote e kote
Jeto ate qe ke meso ate qe s’di.

Marenglen Rexhaj

“Te jetosh eshte gjeja me rralle ne bote, shumica e njerezve vetem ekzistojne”. – Oscar Wilde
Une jetoj, Po ti? Na trego mendimin tend
Standard

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.