Jetë Studentore

Rinia moj nuk vjen më

requiem për ditën e rinisë 

8 Dhjetori” do të jetë edhe më i kuptimtë kur të rinjtë të jenë me të vërtetë të rinj:
kur të ëndërrojnë më shumë;

kur ta duan lirinë dhe të vërtetën e të vuajnë për to;
kur të lexojnë, mendojnë, mësojnë;

kur të shkruajnë poezi, ose kur t’i jetojnë ato;
kur të jepen pas kauzave dhe jo pas apatisë;
kur të kenë ideale, modele, vizion;

kur ta dëshirojnë plotësinë e t’i tmerrohen asaj që është e sipërfaqshme, cinike, hipokrite;
kur të vështrojnë, por edhe të shohin; kur të flasin, por edhe të veprojnë.

Kur të rinjtë do të jenë me të vërtetë të rinj, zinxhirët e rëndë të status-quos do të duken si fije peri.

 Lidhu ne Facebook Evis Plaku
Reklama
Standard

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.