Note

Arroganca-e kundërta është përulësia

Shqiptarët votuan kundër Arrogancës: Ky ishte një nga togfjalëshat më të përdour pas zgjedhjeve parlamentare.

Urtësia kolektive e shqiptarëve ngrihej në qiell si një zbulim i tipit Eureka. Për diturinë e njerzve të mi të një gjuhë e gjaku nuk kam patur asnjëherë dyshim .Ajo që nuk ma mbush mendjen është që shqiptarët janë aq të ndjeshëm ndaj arrogancës. Për qartësim arrogancë sipas fjalorit merriam-Webster: Arroganca është një qëndrim superioriteti që manifestohet në një sjellje autoritare , krenare ose në pretendime e supozime .

Atëherë në rastin e pushtetit përse do ta toleronim atë kaq gjatë?

Në një rrafsh më jetësor fenomenin e hasim përditë . E hasim te sjellja e fatorinos së autobusit, të vozitja e makinave, rradha e pagesës së faturave, në spitale, në polici, në auditoret e universiteteve. Pothuaj në cdo agjensi të shërbimit qeveritar dhe në një masë edhe ato private.

E hasim në media që edhe i paguajmë për t`ua dëgjuar qëndrimet arrogante.

E shohim të fqinjtë që e konsiderojnë të drejtë të festojnë me muzikë të lartë deri në mëngjes herët apo që e kanë sport hedhjen e qeses së plehrave nga kati i pestë. Sa herë keni bërë rolin e tavllës së duhanit në distancë (dikush qetë qetë shkund mbetjen e cigares nga ballkoni )?

E shohim në familje në raportin mes brezave . E shohim te vetja jonë . Kemi qëndrimin se asnjë nga ato të mësipërmet nuk na përfaqëson ne.

Një shoqëri nuk është tjetër vecse tërësia e individëve që e përbëjnë. E ne kemi shumë për të bërë për individin.

Urtësia kolektive e shprehur në një rast si zgjedhjet tregon shumë. Por një reagim i vetëm nuk mjafton. Ne kemi nevojë ta heqim arrogancën nga sistemi. Nga pak, përditë duke i trannsformuar jetët një e nga një. Të gjithë ne mund të vlerësojmë veten dhe mund të ndryshojmë jetën tonë. Atëherë do jemi në rrugën e rilindjes atëherë do përparojmë.

Si do dukej një individ jo arrogant e për rrjedhojë një shoqëri jo e tillë?

Në këtë rast e kundërta është përulësia.
Janë nëntë karakteristika që i kam lexuar diku por që nuk e mbaj mend autorin Kështu që po i postoj nën Anonim.

1-Mos mendo me lart per veten per shkak të gjërave që duken,mbaj mend që këto gjëra i ke për të mirën e të tjerëve dhe jo për veten tënde.
2-Përulësi nuk do të thotë të kritikosh veten(por te kesh opinion realist).
3-Ushqe idenë për ti bërë gjërat në fshehtësi dhe i kënaqur kur nuk merr lavdërime.
4- Kurrë mos ki turp per familjen,shkollën që bën.
5- Kur nënvleresohesh nga të tjerët mos ushqe inat ndaj këtij personi.
6-Ji i kënaqur kur të tjerët dalin me sukses dhe mos e shiko se po ulesh ti.
7-Kurrë mos e krahaso veten me te tjerët nëse kjo nuk është për rritjen e tyre.
6- I përuluri sheh me admirim pikat e forta dhe me falje pikat e dobëta tek tjetri.
9- Falendero Zotin për çdo dobësi që ke si një element përulje.
Anonim

Reklama
Standard

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.