Udhëheqsi

LIDERA SELFISTË

Po kur drejtuesit e humbasin drejtimin çfarë ndodh?

leadership1-370x229Një studim i realizuar nga një grup drejtuesish dhe sociologësh në Orlando vë në dukje pesë fusha të zakonshme ku drejtimi rrezikohet.

Pas  shqyrtimit  të rasteve konkrete të drejtuesve në pesë kontinentët , ata kanë ravijëzuar profilet e drejtuesve në rrezik.

Ajo që i bashkon këto profile është fjala selfie. E popullarizuar sëfundmi në rrjetet sociale me anë të fotove të vetvetes. Selfie është aq trend sa fjalori i Oksfordit e njohu si fjala e vitit në 2013.

E thënë me shkurt selfie, është vetja në qendër. Drejtuesit selfistë, me veten në qendër kanë këto profile.

Profili i parë. Ylli selfist
Ndriçojnë aq shumë sa mund të verbojnë veten.
Këtu bëjnë pjesë drejtuesit e talentuar që prodhojnë rezultate dhe përfitime për organizatën. Ata janë të njohur dhe lavdëruar për kontributet e tyre.
Pikërisht ky ndriçim që krijojnë përreth tyre mund të bëhet verbues për të parë të metat e karakterit. Zakonisht ata nuk e pëlqejnë kritikat dhe nuk presin të marrin opinion nga të tjerët.

Profili i dytë . Hëna selfist
Nuk kanë dritë të vetën por sillen si të tillë
Këta janë të ngjashëm me të parët për dashurinë dhe vlerësimin e lartë që kanë për veten. Ndryshe nga të parët këta nuk prodhojnë rezultate. Nuk janë të mësueshëm dhe shpesh nuk e vlerësojnë këtë si problem. E kanë shumë të vështirë të pranojnë kritikën.

Profili i tretë. Horizonti selfist
Horizontet e reja janë gjithnjë në vëmendjen e tyre.
Karakteristikë  e tyre është bota e pasur e mbushur me ide, ëndërra dhe dëshira. Këta e kanë të vështirë ti thonë jo të tjerëve. Si tip këta janë më pak të rrezikuarit por mund të tolerojnë situata në organizatë duke lejuar të tjerët të bëjnë atë që është e dëmshme për qëllimin e përbashkët.

Profili i katërt. Lugina selfist
Ashtu si era ata zgjedhin terrenin për të shfaqur forcën e tyre.
Këta janë individë që mbulojnë mirë sektore të caktuara por që nuk duan të kenë marrëdhënie përgjegjshmërie. Ata “hidhen” në pozicione ku eprori u jep lirinë të jenë të pavarur. Ata janë alergjikë ndaj autoritetit përpos kur autoriteti janë vetë. Nëse përpiqesh ti mbash të përgjegjshëm ata do të gjejnë një mënyrë për të gjetur një tjetër drejtues që nuk është aq kërkues.

Profili i pestë. Shtatore selfistët
Gjërat bëhen mire vetëm nën hijen e tyre
Këta qëllimisht i prishin gjërat. Ata kanë një ndjeshmëri të lartë të së drejtës dhe të së gabuarës por nuk e pranojnë kurrë kur e kanë gabim këtë përceptim. Ata nuk kanë limite. Ky profil është më i rrezikshmi pasi vlera e këtyre drejtuesve varet në autoritetin absolut. Kontrollin mbytës me anë të mosbesimit dhe injektimit të frikës . Ata pretendojnë të kenë gjithnjë të drejtë.

Në të gjitha profilet e rrezikuara vihet re që udhëheqësia përceptohet si shërbim ndaj vetes. Në fakt udhëheqësia e mirë është ajo që është në shërbim të të tjerëve. Udhëheqësi shërbëtore.

Ju që jeni në rol udhëheqje në cilin profil keni tendencën të rrezikoheni? Për ju të tjerët, a jeni ndeshur ndonjëherë me një drejtues selfist;Cilat janë sjelljet e tij?

p.s Bazuar në studimin Leaders at Risk

Standard

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.