Udhëheqsi

Të lumtë!

Kaon Serjani

Në librin e tyre “Encouraging the Heart” (Guida e udhëheqësit për të shpërblyer dhe vlerësuar të tjerët ) autorët James Kouzes and Barry Posner vërejnë se kur drejtuesit neglizhojnë të festojne arritjet dhe kontributin e njerëzve me të cilët punojnë nuk janë duke praktikuar një nga parimet themelore të udhëheqjes.

Ja disa nga efektet pozitive kur kjo ndodh.

-E bashkon , e lidh skuadrën rreth rezultateve pozitive.
– Ndërton shpresë dhe kurajo për të përballuar vështirësitë.
-Krijon vrull, momentum.
-Rrit produktivitetin.
-Përtërin energjitë.
U kujton stafit dhe vullnetarëve që organizata jonë i shton vlerë jetës se njerëzve
I motivon stafin dhe vullnetaret qe te perpiqen per ekselence.
– I mban njerëzit të motivuar dhe me vizion.
– Përforcon vlerat tona të dhëna nga Zoti dhe qëllimet e organizatës.
Ndërton komunitet.

Mendimi juaj?

Standard

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.