Note

Dosja bosh, një mësim udhëheqsie!

Bosh. Sa kam hapur dosjen time në tavolinën e seminarit. Ç`shaka po bëjnë mendoj me zë?! Lexoj edhe njëherë titullin e seminarit leadership timeline. Sigurohem që jam në vendin e duhur. Drejtuesi është një amerikan energjik dhe vëzhgimi im e kap në surprizë. E merr veten shpejt dhe aty për aty shpik tre arsye.

Sëpari kur merr një rol udhëheqesi dosja bosh tregon se në fillim gjendesh i papërgatitur për kërkesat e rolit. Përtej asaj që quhet meritokraci në fakt askush nuk mund të jetë mjaft gati që në “bankat e trajnimit” pa qenë vetë në fushën e “betejes”.

Së dyti dosja bosh flet për mundësi të panumërta me të cilën mund të pasurosh vitet e tua. Si të thuash është hapësirë që mund të mbushësh me ide plane e punë që i sjell ti. Në fakt a nuk është udhëheqsia heqja e udhës në rrugë që nuk kemi shkelur më parë? A nuk është udhëheqësia një rrugëtim në të panjohurën, në të ardhmen, në atë që ka vlerë të shtuar për ato që drejton ? Për mundësitë më të mira, për hapësira të reja.

Së treti dosja bosh është një rrezik potencial ta mbushësh me axhendën e gabuar. Për hir të mbushjes mund të ndjekësh qorrsokaqe. Udhëheqës pa udhë ka.

Egoja është problemi më i madh i një udhëheqësi-tha Billi një drejtues më përvojë të gjërë ndërkombëtare. Gjithnjë kur të marrësh një vendim do ndërhysh në jetën e një drejtuesi tjetër . Një drejtuesi që drejton të tjerë që drejtojnë të tjerë.

Efekti është domino. Andaj janë vlerat, parimet , mentaliteti me të cilat një udheheqës sigurohet që i di dhe i reflekton. Ai mbahet fort pas tyre. Qasja ndaj praktikës, interesave të momentit apo lavdive të kota është dritshkurtësi.

Egoja është këshilltari më i keq i një udhëheqësi,përulësia do të ishte miku më i mirë! Agustin Prenga

Standard

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.